Põhjanaabrite juures kogemusi saamas

Hämeenlinnas  Vanajavesi järvel peeti esmakordselt Soome avavee meistrivõistlused 2500 m ujumises. 

Hämeenlinnas peeti 7. augustil esimesed Soome avaveeujumise meistrivõistlused 2500 m distantsil. Samal päeval enne meistrivõistluste starte oli kõigil harrastusujujail võimalus panna oma võimed 22 kraadises Vanajavesi järves 1250 m kolmnurksel distantsil proovile kas 5000, 2500 või 1250 m rajal.

Talvel Pirita jõel esimest Eesti taliujumise meistrivõistlust korraldanud Hannes Viherpuu Viimsi Veeklubist sai Soome avaveeujumise meistrivõistlusi korraldanud Riihimäe Ujumisklubi juhtidelt kutse tulla kogemusi saama esmakordselt Soomes peetud 2500 m avaveeujumisvõistlustelt. Läinud reedel võttiski kolm harrastusujujat Eestist: Hannes Viherpuu ja Kairi Viherpuu Viimsi Veeklubist ning Malle Elvet Tartu UK-st autorataste alla teekonna Hämeenlinna.

Laupäeva hommik oli 100 km kaugusel Helsingist Hämeenlinnas leitsakuline. Võistlustel osalejaid ootasid Häme lossis asunud korraldusstaabis ümbrikud stardinumbritega tähistatud ujumismütsidega. Iga osaleja andis sedelitele registreerimislehe juures allkirja, et võistleb omal vastutusel.

Võistluste piduliku avamise järel, kus loeti ette ka triatloni harrastava Soome välisministri Alexander Stubbi tervitus, tutvustasid võistluste korraldajad, rajameister ja turvajad võistluste reegleid. Korraldajad viitasid sellele, et järvevesi on tume ja nähtavus väike, sest kuumuse tõttu järv õitses. „Palun võtta kaasujujatele turvalisuse tagamiseks ära käekellad ja sõrmused," oli eestlastele ja paljudele soomlastelegi tavatu kogemus, et sõrmused, kellad jm esemed pole ohutuse nimel rajal lubatud. Esimestena lähetati kahe paadi vahele tõmmatud nöörijoonelt rajale harrastusujujad, valgetes ujumismütsides. 7 eri vanusgrupis naist ja 12 meesujujat, kes võtsid ette 5000 m ujumise. Kui pikemal rajal ujujad olid läbinud juba esimesed kaks 1250 m kolmnurkset ringi alustasid oma ujumist hallikates mütsides ühe 1250 m ringi  ujujad mehed ja naised. 20 min hiljem anti lähe 2500 m 28-le kollastes mütsides harrastusujujale. „Tahan ujuda alla kahe tunniga," arutles enne oma esimest 5000 m ujumist Hannes Viherpuu. Ta läbis raja 1.49.10-ga. „Esimesed kaks ringi ujusin üsna heas tempos, 1250 m ujujad alles alustasid. Mööduv lõbusõidulaev tekitas üpris tugeva lainetuse järves." vaagis Viherpuu oma tulemust. „Vesi oli läbipaistmatu, mul olid tumedate klaasidega ujumisprillid. Tagasiteel vastu päikest ujudes oli kehvem nähtavus. Finišipoide taga ujusime läbi vesirooside kaldani." märkis 1250 m rajal võistelnud Kairi Viherpuu (aeg  39.30,63). „Väga emotsionaalne ujumine. Otse raja kõrval Vanajavesi järve kaldal troonib 13. saj. ehitatud Häme punastest tellistest kindlus. Kaunis suveilm oli toonud  järvekaldaile rohkesti suvitajaid ja võistlejatele kaasaelajaid. Järvel liuglesid paadid ja kaatrid. Hea oli ujuda, kui keegi võistlejaist oli kogu aeg läheduses. Erksad mütsid näitasid, millist rada keegi ujub. Ujusin  esmakordselt prillidega, valgete poide reaga tähsitatud rada oli vees  hästi jälgitav," mõtiskles 2500 m ujunud Malle Elvet (aeg 1.21,35). Harrastusujujaid teistest riikidest oli lisaks Eestilegi 70 tuhande elanikuga iidses Hämeenlinnas ka Inglismaalt, Rootsist, Saksamaalt ja Lätist.

Kolmele parimale harrastusujujale erinevatel radadel pani medalid kaela Hämeenlinna  linnavalitsuse esindaja. Kõigile ujujatele jäi mälestuseks võistluslogoga  diplom.

Kui harrastajad olid lõpetanud ja lesisid üle kolmekümnekraadises leitsakus päikese all, läksid rajale Soome 2500  m  meistrivõistlustel ujujad. Erinevaid vanusegruppe eristasid erivärvilised ujumismütsid.

Kiirema aja ujus noortest kuni 18. a meestest ja tuli esimeseks Soome meistriks 2500 m ujumises Sami Joupperi (aeg 31.14,06) Rovaniemist.

Arvukamalt, 34, oli võistlejaid üle 18 aastaste meeste klassis. Esimese Soome meistrimedali pani võitjale, 21 aastasele Strasbourgis elavale soome-prantsuse päritolu Mikael Dubiefile (aeg 28.59,90) kaela Soome Ujumisliidu peasekretär Mikko Sainio. Naistest võitis esimese Soome meistri tiitli 2500 m ujumises Laura Lajunen (aeg 31.34).

Lisaks individuaalarvestusele peeti ka võistkondlikku klubidevahelist võistkondlikku arvestust ja jagati kolmele parimale medalid. Erineva pikkusega radadel olid võsitlustules ka lapsed. Kokku oli Vanajavesi järvel toimunud võistlusel ujujaid 163, neist 76 startis Soome meistrivõistlustel 2500 m ujumises. Eestlased nautisid peale võistlust järves supeldes ja päevitades kaunist rannailma ja külastasid ajaloolist Häme kindlust.

 

Malle  Elvet
13.08.2010